BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ
GÜNLÜK PLANI
BÖLÜM I
Tarih | 1 Aralık 2011 |
Dersin Adı | Bilişim Teknolojileri |
Sınıf | 6. |
Ünitenin Adı / No | İletişim/3 |
Konu | Medya araçları ve yorum farkı |
Önerilen Süre | 10-15 dk |
BÖLÜM II
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve Davranışlar | Hedef: Medya araçlarını tanıyıp vemedya mesajlarının kurgulanmış olduğunun farkına varır. Davranış : 1. Medya iletilerinin ekonomik,sosyal, siyasal, tarihsel, estetik ve kültürel ortamlardan etkilenerek üretildiği vurgulanır. Taraflılık ve medyanın rolüne değinilir. Medya araçlarının faydaları ve zararları ile ilgili örnekler verilir. |
Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü | Laptop, Görüntü Sistemleri… vb. |
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | Anlatma, soru – cevap, yorumlama |
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakçav Öğretmen v Öğrenci | Afiş, Bilgisayar, Resimler, Projektör. |
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: v Dikkati Çekme v Güdüleme v Gözden Geçirme v Derse Geçiş v Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.) v Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) v Özet | 1-Öğrencilere televizyonda izledikleri veya gazetede okudukları haberlerin hazırlanış aşamalarının neler olabileceği sorulur. Aşamalardan geçerek oluşan habere; hazırlayan muhabirin, editörün, medya yöneticilerinin ve diğer kişilerin çeşitli beklenti ve kaygılarının olası etkisi hakkında tartışılır. |
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirmev Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme v Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme v Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme Değerlendirme etkinlikleri | Bu ünitenin değerlendirilmesinde performans görevleri (okul gazetesi,dergi,kompozisyon vb.) kullanılabilir. Bu görevlerin puanlanmasında ise dereceli puanlama anahtarı, kontrol listesi, öz değerlendirme ve akran değerlendirme formları kullanılabilir. |
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi | |
BÖLÜM IV
Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar | |
Yasin DEMİRYILMAZ ………………………..
BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ OKUL MÜDÜRÜ